ورزشکار 3
ورزشکار 3
در لیگ برتر فوتسال ایران هیچ تیمی از شهر تهران وجود ندارد و این موضوع به یکی از دغدغه‌های مهم اهالی فوتسال تبدیل شده است.

به گزارش ورزشکار۳، یکی از دغدغه‌های بزرگ پیشکسوتان فوتسال، عدم حضور تیم‌های تهرانی در لیگ برتر فوتسال ایران است. این موضوع همیشه یکی از بحث‌های مهم در فوتسال بوده و از اصلی‌ترین دلایل این مشکل، می‌توان به نبود حامی مالی مناسب در پایتخت اشاره کرد. علاوه بر مشکلات مالی، می‌توان از مشکلات دیگری مانند عدم پخش زنده مسابقات، نبود مدیر توانمند در این رشته و عدم برنامه‌ریزی درست نیز نام برد.

بیشتر شرکت‌ها و افرادی که برای ورزش سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دنبال دیده شدن بیشتر و تبلیغ خود هستند. عدم پخش زنده مسابقات لیگ برتر فوتسال یکی از مهم‌ترین دلایلی است که سرمایه‌گذاران رغبت پیدا نمی‌کنند به سمت این رشته بیایند.

یکی دیگر از مشکلات فوتسال ایران نیز مدیریت آن است. به نظر می‌رسد فوتسال که توانسته در جام‌جهانی مقام سوم را کسب کند و یکی از پر افتخارترین رشته‌های ورزشی کشور باشد، از دید مدیران فدراسیون فوتبال کم اهمیت باشد چرا که فوتسال همیشه از لحاظ مدیریت و مشکلات مالی آسیب دیده و هیچ زمانی به مشکلات این رشته به طور جدی رسیدگی نشده است.

صادق درودگر یکی از مدیران فوتسال کشور به حساب می آید و از این رو در مورد علت‌های نبود تیم‌های تهرانی در لیگ برتر فوتسال با او گفت‌وگو کردیم. درودگر در این خصوص اظهار داشت: زمانی که به فوتسال آمدم در همان ابتدا کار به فکر توسعه این رشته بودم. اولین کاری که انجام دادم، رایزنی با باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بود. به آن‌ها پیشنهاد دادم که بیایند در فوتسال سرمایه‌گذاری و تیم‌داری کنند اما مدیران این ۲ تیم گفتند که پول نداریم و در یک صورت تیم‌داری می‌کنیم که هزینه تیم فوتسال به عهده خودتان باشد. شرط آنها را قبول کرده و «علی نظری جویباری» را به عنوان سرپرست استقلال و «حسین خبیری» را به عنوان سرپرست پرسپولیس انتخاب کردم.

وی ادامه داد: نظری جویباری آن‌قدر زرنگ بود که نه تنها هزینه‌های تیم فوتسال را از همان تیم درآورد بلکه ۲۰ ملیون تومان هم از فوتسال درآمدزایی کرد و به تیم فوتبال استقلال داد. خبیری هم توانست هزینه‌های تیم فوتسال را از همان فوتسال تامین کند. در آن زمان برای مسابقات لیگ برتر، جام باشگاه‌های آسیا و جام رمضان فوتسال در شبکه سه سیما پخش زنده داشتیم و بیشتر بازی‌های مهم را پوشش می‌دادیم و از همان تبلیغات کنار و وسط زمین درآمدزایی داشتیم. وقتی همه دیدند که می‌شود از فوتسال درآمدزایی خوبی داشت، به فکر تیم‌داری در لیگ برتر افتادند و بیشتر تیم‌های خوب فوتسال در آن دوره تشکیل شد.

رییس سابق کمیته فوتسال در پایان در مورد اینکه چرا فوتسال در حال حاضر مثل گذشته نیست، گفت: مهم‌ترین دلیل این موضوع نبود عشق است. همه مدیران فوتسال که آمدند و رفتند عاشق فوتسال نیستند اما من هنوز عاشق این رشته هستم.

جدا از زحمات و قهرمانی‌هایی که در گذشته برای فوتسال تهران به دست آمده و این شهر همیشه تیم‌های قدرتمندی در لیگ برتر فوتسال به خود می‌دید، پایتخت کشور در حال حاضر هیچ تیمی در لیگ برتر ندارد. تیم‌هایی همچون استقلال، پرسپولیس، تام ایران‌خودرو، پاس، پیمان و تاسیسات دریایی که هر کدام از این تیم‌ها افتخارات خوبی در لیگ برتر فوتسال به دست آورده‌اند اما بعد از گذشت چند سال منحل شده و دیگر هیچ‌وقت به فوتسال برنگشتند.

آخرین تیمی که بازی‌های خانگی‌اش در شهر تهران برگزار می‌شد و فوتسال‌دوستان پایتخت را به سالن مسابقه می‌کشاند، تیم فوتسال تاسیسات دریایی بود که در آخرین فصل حضورش در لیگ برتر سال ۹۶، رتبه دوم را به خود اختصاص داد. این تیم در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به طور پیاپی به قهرمانی لیگ برتر فوتسال دست یافت. این تیم که قهرمانی باشگاه‌های آسیا را هم به دست آورده بود، به دلیل تغییر مدیریت و مشکلات مالی در سال ۹۷ منحل شد.

تیم فوتسال استقلال که سابقه ۲ قهرمانی و یک نایب قهرمانی در لیگ برتر فوتسال را دارد با حضور ستاره‌هایی چون «محمدرضا حیدریان»، «سیامک داداشی»، برادران شمسایی و «رضا ناصری» در لیگ ایران تیمداری می‌کرد. «وحید شمسایی» کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال از این تیم به سری آ فوتسال ایتالیا ترانسفر و در لاتزیو بازی کرد.

این ۲ تیم گوشه‌ای از افتخارات فوتسال تهران را رقم زدند و پس از آن منحل شدند. حالا باید دید آیا تیم‌های تهرانی دوباره به فوتسال برمی‌گردند یا خیر.

در سال‌های گذشته چندین مرتبه قول‌هایی مبنی بر تشکیل تیم فوتسال از سوی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به اهالی این رشته داده شده است اما هیچ خبری از این وعده وعیدها نشد. آخرین باری که از این دست وعده وعیدها داده شد، زمان مدیرعاملی «محمد حسن انصاری‌فرد» در باشگاه پرسپولیس بود که وی پس از گذشت چند ماه، به دلیل اختلاف با اعضای هیات مدیره، از مدیرعاملی پرسپولیس استعفا داد و قول او به فوتسالی‌ها بی‌سرانجام ماند. پیش از این در گذشته باشگاه فوتسال پرسپولیس در سال ۱۳۹۱ توسط «محمد رویانیان» منحل شد.

در این چند وقت اخیر شنیده می‌شود که برخی از پیشکسوتان فوتسال ایران به دنبال آن هستند که با تیم‌داری در رشته فوتسال هیجان گذشته را به سالن‌های شهر تهران برگردانند. در این زمینه کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال ایران از احتمال تیم‌داری در آینده خبر داد.

چندی پیش «وحید شمسایی» در گفت و گویی در فضای مجازی از احتمال تیم‌داری در لیگ برتر با کمک یکی از دوستانش خبر داد اما هنوز این خبر به طور قطعی و رسمی اعلام نشده است.

وی در مورد موضوع تیم‌داری تهران در لیگ برتر فوتسال اظهار داشت: اگر به گذشته تهران نگاه کنیم، می‌بینیم که افتخارات زیادی به دست آمده و به نظر من تهران باید همیشه حداقل یک نماینده در لیگ داشته باشد.

شمسایی ادامه داد: مشکل فوتسال ما این است که باشگاه‌هایی که وارد تیم‌داری‌می‌شوند هیچ تضمینی از آنها گرفته نمی‌شود که اگر تیم را منحل کنند، جریمه شوند و به همین دلیل است که ما در تام ایران‌خودرو و تاسیسات دریایی قهرمان می‌شدیم اما وقتی که مدیر تغییر می‌کرد، تیم هم به دنبال آن منحل می‌شد.

کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال تصریح کرد: در تاسیسات دریایی، همه بازی‌های خانگی را پخش مستقیم داشتیم و این موضوع با پرداخت مبلغی از سوی باشگاه و پیگیری‌های من بود. پس مشکل پخش زنده نیست چرا که در حال حاضر باشگاه‌های گیتی‌پسند اصفهان، فرش‌آرا مشهد و راه ساری بازی‌های‌شان پخش مستقیم دارد، چرا که مدیران و مسوولان دلسوزی دارند.

وی در مورد احتمال تیم‌داری او در تهران، خاطرنشان کرد: یکی از دوستان بنده به من قول داده است که اگر شرایط مهیا باشد و حمایت شود مبلغی حدود پنج تا ۶ ملیارد تومان برای این کار سرمایه‌گذاری می‌کند اما حالا که بحث شیوع ویروس کرونا پیش آمده است و این موضوع هنوز نتیجه‌اش مشخص نیست.

با این اوصاف منتظر می‌مانیم که ببینیم آیا تهران می‌تواند سال آینده، نماینده قدرتمندی در لیگ برتر تهران داشته باشد یا نه. البته این کار نیاز به حمایت مسوولان فوتسال در فدراسیون فوتبال و هیات فوتبال استان تهران دارد و امیدواریم مسوولان، بیشتر به این رشته پرطرفدار توجه کنند تا شاهد از بین رفتن آن در کشور و در شهر تهران نباشیم.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین مشاهده کنید

ورزشکار 3