ورزشکار 3
ورزشکار 3
سال ۲۰۱۹ برای رشته وزنه‌برداری ایران سالی پر فراز و نشیب بود سالی که مدعیان حضور در توکیو باید نهایت تلاش خود را در گزینشی‌های المپیک انجام می دادند.

به گزارش ورزشکار۳، وزنه‌برداری ایران در سال ۲۰۱۹ فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرد اما شیرین‌ترین تجربه این رشته مربوط به دختران وزنه‌بردار است که در این سال تاریخ‌سازی کردند. حضور رسمی زنان وزنه‌بردار بر روی تخته یکی از تاریخی‌ترین تصمیمات این فدراسیون بود. حضوری که موجب شد تا دیگر این رشته برای زنان تابو نباشد بلکه توانایی برخی از وزنه‌برداران دختر ایران موجب شد تا نخستین مدال بین‌المللی این رشته برای ایران کسب شود. دختران ایران برای نخستین بار به رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا که در چین برگزار شد اعزام شدند.

هر چند که نتایج و رکوردهای این ورزشکاران قابل قیاس با رقبا نبود اما حضور در تورنمنت چین آغاز راهی بود که به پاتایا تایلند نیز منتهی شد. دختران وزنه‌بردار ایران به مسابقات قهرمانی جهان در تایلند اعزام شدند. پس از این رقابت‌ها، جام «نعیم سلیمان اوغلو» در ترکیه زمانی برای تاریخ سازی بود. «سیده الهام حسینی» در این تورنمنت مدال برنز گرفت و تاریخ ساز شد. این توانایی موجب شد تا گزینشی‌های المپیک برای دختران در نظر گرفته شود و آنان به رقابت‌های قطر کاپ نیز اعزام شدند.

فدراسیون در نظر دارد که با رایزنی های بین‌المللی سهمیه وایلد کارت برای ۲ وزنه بردار ایران بگیرد تا انان بتوانند راهی توکیو شوند.

مصدومیت سهراب مرادی و ابهام در المپیکی شدن

از دیگر اتفاقات سال ۲۰۱۹ برای وزنه‌برداری ایران مصدومیت سهراب مرادی امید اول کشور برای طلای المپیک ۲۰۲۰ بود. او اواخر خردادماه سال ۱۳۹۹ زیر وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی دچار مصدومیت شد و در کمتر از یک ماه به تمرینات برگشت اما این بازگشت کوتاه مدت بود و او دوباره به مصدوم شد. مصدومیتی که موجب شد تا «سیدرضا صالحی‌امیری» رییس کمیته ملی المپیک و «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش دستور اعزام این ورزشکار به خارج از کشور را صادر کنند. مرادی مدتی در آلمان تحت درمان بود و اکنون به بهبودی نسبی رسیده است. او در مسابقات گزینشی المپیک سوئیس شرکت کرد اما سبک وزنه زد. برخی اخبار حکایت از آن دارد که مرادی در جام فجر امسال نیز سبک وزنه می زند.

مرادی باید در سه گزینشی دیگر شرکت کند تا امتیاز لازم برای حضور در توکیو ۲۰۲۰ را به دست آورد. سه گزینشی که شامل جام فجر، قهرمانی آسیا ۲۰۲۰ و یک گزینشی دیگر خواهد بود. اگر وی در این سه تورنمنت نتواند امتیاز لازم را کسب کند باید از خانه نظاره‌گر وزنه‌زدن رقیبان در توکیو باشد.

سهراب مرادی در دسته ۹۶ کیلوگرم رکوردار جهان و المپیک به شمار می‌رود اما «تائو تیان» چینی تیرماه سال ۹۸ رکورد وی را در حرکت دوضرب شکست. این وزنه‌بردار چینی ۲۳۱ کیلوگرم را مهار کرد.

حواشی بی‌پایان کیانوش

کیانوش رستمی یکی از استعدادهای وزنه‌برداری ایران و شاید جهان باشد اما از زمانی که او با تمرینات انفرادی توانست مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو را کسب کند راهش از فدراسیون و قوانین ورزش ایران جدا کرد و بدون توجه به اردوهای تیم ملی خود را تافته جدا بافته دانست. این ورزشکار پس از ریو تغییر وزن داد و به دسته ۹۶ کیلوگرم آمدد دسته ای که سهراب مرادی عنوان‌دار جهان و المپیک در آن ملی‌پوش است. اما وی در این دسته چندان موفق نبود بلکه عملکرد او در تورنمنت های معتبر  با اوت کردن گره خورده بود.

اما سال ۲۰۱۹ برای کیانوش متفاوت از دیگر سال‌ها بود زیرا وی در کورس رقابت باید سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب می کرد سهمیه‌ای که آسان نیست بلکه وی در این راه دچار خودسری هایی شد. خودسری هایی که وی را از توکیو دور کرده است.

نمونه بارز رفتارهای رستمی را می‌شود در رقابت های قهرمانی ۲۰۱۹ جهان در پاتایا دید. جایی که وی با انتخاب وزنه های سنگین سه بار در یک‌ضرب اوت کرد و هیچ امتیازی به دست نیاورد. پس از این ماجرا هجمه علیه وی شکل گرفت و رستمی در نهایت قبول کرد که در کنار دیگر ملی‌پوشان حضور داشته باشد. آتش بس کیانوش با فدراسیون در نهایت موجب شد تا دارنده مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ لندن نخستین موفقیت خود را در قطر کاپ جشن بگیرد.

وی در این مسابقات در غیاب تیان تائو چینی و سهراب مرادی پس از فارس ابراهیم الباخ قطری نایب قهرمان شد.

مدال دسته سبک وزن پس از ۴۰ سال

حافظ قشقایی در مسابقاتقهرمانی جهان ۲۰۱۹ تایلند  موفق شد در دسته ۵۵ کیلوگرم، مدال نقره حرکت دوضرب را به نام خود کند. این مدال در حالی به دست آمد که «محمد نصیری» بیش از چهل سال پیش آخرین مدال ایران را در  دسته های سبک‌وزن کسب کرده بود.

شکستن رکورد پانزده ساله حسین رضازاده

در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۹ وزنه‌برداری جهان تیم ایران نتوانست عنوانی بهتر از چهارم کسب کند. همچنین نفرات اعزامی در دسته‌های المپیکی موفقیت چشمگیری نداشتند. اما اتفاق ویژه برای وزنه‌برداری ایران در این مسابقات شکست رکورد پانزده ساله حسین رضازاده در دوضرب بود. لاشا تالاخادزده گرجستانی در تایلند توانست با مهار ۲۲۰ کیلوگرم در یک‌ضرب و ۲۶۴ کیلوگرم در دوضرب تمام رکوردهای موجود در دسته فوق سنگین را از آن خود کند. پیش از این حیسن رضازاده با مهار ۲۶۳ کیلوگرم رکورددار دسته فوق سنگین بود.

البته رکورد رضازاده به صورت رسمی مربوط به دسته به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم است که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری پس از تغییر در اوزان آن را بایگانی کرد.

در این دسته علی مولایی قهرمان جوانان جهان یکی از امیدهای ایران برای رقابت با تالاخادزه به شمار می رود. وی در پاتایا عملکرد مناسبی نداشت و در نهایت عنوان هفتمی را به خود اختصاص داد.

انتخابات وزنه‌برداری و ماجرای آن نیم رای

زمان ریاست «علی‌ مرادی» بر فدراسیون وزنه‌برداری از نخستین‌ ماه‌های سال ۱۳۹۸ به پایان رسید و پس از آن فدراسیون با سرپرست اداره شد. در تیرماه این سال انتخابات فدراسیون برگزار شد که حواشی زیادی به همراه داشت. علی مرادی رییس کنونی فدراسیون به نوعی در جبهه مقابل دیگر کاندیدا بود. نام‌های بزرگی که در این دوره ثبت‌نام کردند به سود «سجاد انوشیروانی» و «محمدرضا آخوندی» از رقابت کنار رفتند. اما زمان اعلام نتیجه رای مجمع به سود مرادی بود و وی با ۲۳ رای توانست برای چهار سال دیگر ریاست این فدراسیون را بر عهده داشته باشد.

هر چند که وی پس از پایان رای گیری اعلام کرد که آخرین دوره مدیریت او در فدراسیون است اما این پیام پایان حاشیه‌ها نبود بلکه عدم حضور رییس هیات وزنه‌برداری استان آذربایجان شرقی موجب شد تا در تعداد آرا تشکیک ایجاد شود. در جریان رقابت‌های انتخاباتی این فدراسیون مرادی ۲۲ رأی، انوشیروانی ۱۱ رأی، آخوندی هشت رأی و غزالیان ۲ رأی کسب کردند. با پایان انتخابات برخی کاندیدا مدعی‌ شدند که عدم حضور رییس هیات استان آذربایجان شرقی  در مجمع تنها نیم رأی را از آرا مجمع کسر می‌کند نه یک رأی، لذا برای برنده شدن در انتخابات ۲۲ رأی مرادی نمی‌تواند برنده این انتخابات اعلام شود زیرا آن نیم رأی را کسب نکرده است.

این اعتراض موجب شد تا حکم ریاست مرادی پس از چند هفته توسط وزیر ورزش امضا شود. البته برخی از شاکیان مدعی هستند که هنوز به دنبال شکایت و ابطال نتیجه انتخابات خواهند رفت.

خداحافظی ستاره ها

۲ ستاره وزنه برداری ایران در سال ۲۰۱۹ به طور رسمی از دنیای قهرمانی خداحافظی کردند. «سعید علی‌حسینی» نایب قهرمان بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و وزنه‌بردار دسته به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم یکی از این قهرمانان بود. با خداحافظی علی حسینی رقابت‌های جهانی این دسته برای ایرانیان جذابیت‌ چندانی ندارد زیرا پیش از این علی حسینی، بهداد سلیمی، بهادر مولایی، سجاد انوشیروانی و حسین رضازاده مدال و افتخارات زیادی برای ایران کسب کرده بودند.

همچنین در این سال «سعید محمدپور» که به خاطر مصدومیت خانه نشین بود رسمی با دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. او دارنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن بود.

در سال ۲۰۱۹ طلای المپیک ۲۰۱۲ «نواب نصیرشلال» نیز به صورت رسمی برای ایران تایید شد.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین مشاهده کنید

ورزشکار 3