ورزشکار 3
ورزشکار 3
داور ایرانی؛
موعود بنیادی‌فر دهمین داور ایرانی شهرآورد پایتخت بین دو تیم استقلال و پرسپولیس در تاریخ برگزاری لیگ برتر خواهد بود.

به گزارش ورزشکار۳، تا ساعاتی دیگر نود و یکمین شهرآورد پایتخت بین دو تیم استقلال و پرسپولیس آغاز می‌شود. دیداری که در ورزشگاه آزادی با قضاوت موعود بنیادی‌فر به انجام می‌رسد. بنیادی‌فر قرار است برای اولین بار قاضی بزرگترین بازی فوتبال ایران باشد.

سومین قضاوت فصل موعود

او در این فصل دو بازی پرسپولیس – پارس جم و سایپا-نساجی را سوت زده بود که در هر ۲ مسابقه تیم میزبان به برتری رسید و در مجموع هشت گل در آنها رد و بدل شد. بنیادی‌فر در این فصل و تا به حال ۶ کارت زرد داده ولی نه پنالتی گرفته و نه بازیکنی را از زمین اخراج کرده است.

پرسپولیس با بنیادی فر نمی‌بازد

بنیادی فر اولین بار در لیگ شانزدهم دیدار شهرخودرو و پرسپولیس را قضاوت کرد که در پایان با برد دو بر یک تیم تهرانی تمام شد. او سپس در لیگ هفدهم دو بازی ماشین سازی و پرسپولیس و سپس فولاد پرسپولیس را سوت زد که به ترتیب با نتایج سه بر صفر و یک بر یک با برد و تساوی تیم سرخ‌پوش تهرانی همراه شد. بنیادی فر در لیگ هجدهم بازی پرسپولیس قابل استقلال خوزستان را قضاوت کرد که با برد ۲ بر صفر شاگردان برانکو به پایان رسید. او بازی فینال جام حذفی چند ماه قبل بین سرخپوشان تهرانی و داماش گیلانیان را سوت زد که با برتری یک بر صفر تیم پایتخت نشین به اتمام رسید. بنیادی فر در لیگ جاری نیز در هفته اول مصاف پرسپولیس پارس جنوبی جم را سوت زد که با نتیجه یک بر صفر به سود پرسپولیس به پایان رسید.

با نگاهی کلی به کارنامه پرسپولیس در دیدارهایی که بنیادی فر برایش سوت زده مشخص می‌شود این تیم از مجموع ۶ مسابقه در پنج دیدار برنده زمین را ترک کرده و در یک مسابقه مساوی کرده تا هرگز باختی را تجربه نکند. ۱۰ گل زده و تنها سه گل خورده با کسب ۱۳ امتیاز و یک جام قهرمانی مشخص می‌کند او برای پرسپولیس داور خوش یمنی بوده است.

چهار برد از ۱۰ مسابقه با استقلال

اما استقلال؛ بنیادی فر اولین بار در لیگ پانزدهم دیدار استقلال و استقلال اهواز را سوت زد که با تساوی یک بر یک تمام شد. پس از آن در ۹ دیدار دیگر هم برای استقلال داوری کرد که ماحصل آن در مجموع چهار برد، چهار تساوی و ۲ باخت بود. ۱۵ گل زده و ۱۰ گل خورده با کسب ۱۶ امتیاز مشخص می کند او برای استقلال داور چندان خوش یُمنی نبوده است. در ادامه الباقی رقابت‌هایی که این داور برای شهرکردی برای استقلال قضاوت کرده را مشاهده می‌کنید:

استقلال خوزستان ۲ – استقلال ۱

استقلال ۲ – سایپا ۰

استقلال ۳ پیکان ۲

ذوب آهن ۰ – استقلال ۲

صنعت نفت آبادان ۱ – استقلال ۰

استقلال ۱ – سایپا ۱

ماشین سازی ۱ – استقلال ۱

استقلال ۰ – پیکان ۰

استقلال ۴ – استقلال خوزستان ۲

دهمین داور ایرانی شهرآورد پایتخت

در تاریخ برگزاری لیگ برتر، پیش از بنیادی فر، محسن ترکی، سعید مظفری‌زاده، مسعود مرادی، علیرضا فغانی، محسن قهرمانی، یداالله جهانبازی، تورج حق‌وردی، بیژن حیدری و اشکان خورشیدی نیز بازی شهرآورد را قضاوت کرده‌اند. در ۹ بازی‌ای که قضاوت اول این داوران در دربی بوده، پرسپولیسی‌ها بهتر از استقلال نتیجه گرفته‌اند. سرخپوشان پایتخت ۶ بازی از این ۹ بازی را با برد پشت سر گذاشته‌اند. ۲ بازی را دو تیم به تساوی رسیده‌اند و سهم استقلال هم فقط یک برد در این ۹ بازی بوده است. دو تیم در حالی به مصاف هم می‌روند که روی نیمکت آن‌ها سرمربیان خارجی حضور دارند. در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر ۲ بار بوده که روی نیمکت دو تیم سرمربیان خارجی حضور داشته و یک داور ایرانی هم اولین قضاوت خود در شهرآورد را تجربه می‌کرده است. هر دو دربی را که تقابل برانکو و شفر بوده با برد پرسپولیسی‌ها همراه شده است. شهرآورد اول بازی رفت لیگ هفدهم بود که پرسپولیس در بازی‌ای که بیژن حیدری سوت زد، با تک گل علی علیپور از روی نقطه پنالتی به برتری رسید. دومین بازی هم دربی برگشت فصل قبل بود که باز هم پرسپولیسی‌ها بودند که با تک گل احمد نوراللهی در بازی‌ای که اشکان خورشیدی سوت زد، به برتری رسیدند.

محبوب مردم شهرکرد؛ یک شهریوری ۳۴ ساله

بنیادی فر به تازگی و در تاریخ ۱۷ شهریور ۳۴ ساله شد. او متولد شهرستان شهرکرد از استان چهار و محال و بختیاری است و به شدت توسط مردم شهرش محبوب است. معمولا بنیادی فر هر سه ماه یک بار عازم شهر پدری‌اش می‌شود و به مدت ۱۰ روز تا ۲ هفته در آنجا می‌ماند تا هم استراحتی داشته باشد و هم با خانواده و دوستان دیدار تازه کند. یکی از دوستان بنیادی فر در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که چند بار هم مسئولین سیاسی از او خواسته‌اند تا وارد کار تبلیغاتی‌شان شود اما بنیادی فر قبول نکرده است.

شوق به داوری از نوجوانی

موعود از همان نوجوانی علاقه ویژه ای به ورزش و داوری داشت. او در هنرستان تربیت بدنی شهرکرد درس خواند و سپس در دانشگاه هم رشته تربیت بدنی را برگزید. علاقه ویژه‌ای به فوتبال داشت و همین مساله باعث شد تا به سمت داوری کشیده شود. او به همراه قهرمان نجفی، کمک داور شناخته شده ایران، از سن ۲۱ سالگی به صورت حرفه‌ای وارد کار قضاوت شد. موعود یکی از دو نفری بود که در سال ۲۰۰۷ از طرف فدراسیون به آکادمی داوران زیر ۲۵ سال رفت و در خارج از کشور تحت تعلیم قرار گرفت. او قرار بود در سال ۸۸ عازم انگلیس هم شود اما مشکلاتی که برای صدور روادیدش به وجود آمد مانع از این اتفاق شد.

دفاع از پایان نامه، چند روز بعد از شهرآورد

بنیادی فر حدود پنج سالی می‌شود که متاهل شده است. به قول دوستانش به شدت خانواده دوست است و در زمان فراغت ترجیح می‌دهد وقتش را با همسرش بگذراند والبته به تماشای فیلم و خواندن کتاب بپردازد. بنیادی فر مدتی است که از شهرکرد انتقالی گرفته و به تهران آمده است. او باید چند روز بعد از شهرآورد از پایان نامه دکترای خود در رشته مدیریت ورزشی دانشگاه تهران دفاع کند. موعود همچنین در حال حاضر دبیر ورزش است و با شروع سال تحصیلی می‌بایست در مدرسه به آموزش بپردازد.

داوری که آزارش به مورچه نمی‌رسد

نجفی درباره اخلاقیات موعود بنیادی‌فر به خبرنگار ما گفت: به داخل زمین نگاه نکنید. شغل او قضاوت است و باید جدی و محکم باشد. موعود در بیرون از مستطیل سبز یک انسان به شدت مهربان و آرام است. در این ۱۷ سال که با او دوست هستم آزارش به مورچه نرسیده و به شدت دل‌رحم است. از همان ابتدا هم آرزوهای بزرگی داشت. از ۲۱ سالگی به کلاس زبان می‌رفت و وقتی باهم صحبت می‌کردیم می‌گفت دوست دارد بازی‌های بزرگ مثل دربی را قضاوت کند و به جام جهانی برسد.

جانشین فغانی مانند الگویش دکتر می‌شود

در حال حاضر بنیادی فر بعد از علیرضا فغانی دومین داور ایرانی در لیست الیت فیفا به حساب می‌آید و با توجه به سن و سالش راه درازی برای رسیدن به موفقیت های بیشتر خواهد داشت. مارکوس مرک بزرگترین الگوی او در داوری به حساب می‌آید. حالا او تا چند وقت دیگر، در صورت دفاع از پایان نامه، می‌تواند مانند مارکوس مرک آلمانی، پیشوند دکتر را داشته باشد. البته که پیش از آن همه منتظر قضاوتش در شهرآورد شماره ۹۱ هستند.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین مشاهده کنید

ورزشکار 3