ورزشکار 3
ورزشکار 3
رویای چهار جام برای پرسپولیس، اگر ناپخته و غیرقابل دستیابی هم نباشد؛ بیش از حد بر پایه خوشبینی بنا نهاده شده است.

استارت پرسپولیس برای چهار جامبه گزارش “ورزشکار ۳“، تمرینات پرسپولیس برای فصل جدید لیگ برتر فوتبال کشور در حالی از ابتدای هفته آینده کلید می‌خورد که رویاهایی بزرگ در سر مردان برانکو ایوانکوویچ شکل گرفته است. معلوم نیست با احتساب جدایی محسن مسلمان و فرشاد احمدزاده از پرسپولیس و جذب نشدن سروش رفیعی و البته منع خرید نفرات تازه که همچنان برای سرخ‌ها برقرار است، آنها چقدر حق دارند به این رویاها به طور جدی فکر کنند اما این نکته مسلم است که حتی در گرماگرم جام جهانی مردان پرسپولیس رویاهای خود را تعقیب می‌کنند و البته حداکثر و سقفی را نیز بر آن قائل نیستند. این فصل می‌تواند چهار جام ناب را برای سرخ‌ها به ارمغان بیاورد که فتح تمامی آنها پرسپولیس را صاحب بزرگترین دستاورد در تاریخ حیاتش خواهد کرد و در میان کل باشگاه‌های ما نیز امری نمونه و نادیده خواهد بود و تصاحب حتی دو جام نیز برای اینکه قرمزها بسیار موفق تلقی شوند، کفایت خواهد کرد

چالش نخست پرسپولیس با برگزاری سوپرجام ایران در روز ۲۹ تیرماه آغاز خواهد شد که یک بار دیگر دو «بزرگ» پایتخت را در قالب یک شهرآورد تازه روبه‌روی یکدیگر قرار خواهد داد. رجحان استقلالی‌ها بر پرسپولیسی‌ها این است که توانسته‌اند به سبب آزادی عمل‌شان در بازار نقل و انتقال‌ها امثال مرتضی آقاخان و روح‌ا… باقری را بخرند اما برانکو با اندیشه و باوری که به نظر می‌رسد بیش از حد خوشبینانه باشد تصریح کرده است هر کس می‌خواهد، می‌تواند از جمع سرخ‌ها برود و او آنقدر توان و نفرات واجد شرایط دارد که می‌تواند غیبت‌شان را پوشش دهد. چنین مساله‌ای در روز دیدار سوپرجام در ورزشگاه سرشار از جمعیت آزادی مورد تست جدی قرار خواهد گرفت اما اگر هم سرخ‌ها از این آزمون با موفقیت عبور کنند باز به معنای رودررو شدن‌شان با فصلی کم دردسر نخواهد بود زیرا انواع مسابقات سنگین و پرفشار در انتظارشان خواهد بود و لحظه‌ای لغزش هم برای ناکامی آنها کفایت خواهد کرد.

معضل رویارویی با الدحیل
سه جام پیش روی دیگر قرمزها لیگ برتر و جام حذفی ایران و البته لیگ قهرمانان آسیا هستند که در آخری پرسپولیس به جمع ۸ تیم مرحله یک‌چهارم نهایی رسیده و در این مرحله با الدحیل قطر که آماده‌ترین تیم امسال غرب قاره نشان داده است وعده ملاقات دارد. تخمین و پیش‌بینی اینکه در این رویارویی چه چیز روی خواهد داد نه چندان سخت و در عین حال امید پرسپولیس برای رسیدن به هدفش و فینالیست شدن در این مسابقه‌ها اندک نیست. اینکه پس از جدا شدن تدریجی مهره‌هایی تاثیرگذار مثل طارمی، مسلمان و احمدزاده در دو فصل اخیر و نامشخص بودن تکلیف وحید امیری و خریداری مهدی شیری و ارجاع او به نیم فصل دوم تا چه میزان می‌توان در زمینه آرزوهای آسیایی قرمزها امیدوار بود، مساله‌ای است که می‌توان به آینده سپرد اما در عزم سرخ‌ها برای تجدید قهرمانی‌شان در لیگ و جبران قصورهایشان در جام حذفی شکی وجود ندارد.

مردان مصمم
سیدجلال حسینی که امکان همراهی ملی‌پوشان را در جام جهانی ۲۰۱۸ از دست داد و حسین ماهینی که حتی به لیست اولیه ۳۵ نفره کارلوس کی‌روش راه نیافت و مهره‌هایی مثل علی علیپور و محمد انصاری که می‌خواهند عضو تیم اعزامی ایران به جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ باشند همگی در این راه مجبور به تلاشی بزرگ در لیگ هجدهم خواهند بود و با اینکه برانکو با برابر دانستن امثال رسن و نعمتی با مسلمان عملا یک اشتباه فنی آشکار را مرتکب می‌شود اما چون هنوز سایه‌ای از تیم پر از شوق و تحرک لیگ‌های شانزدهم و هفدهم نیز در نیم فصل هجدهم قرمزها رویت می‌شود، می‌توان خرده‌ای به آرزوپردازی قرمزها برای فتح مجدد لیگ نگرفت. در عین حال این پرسش مطرح است که اگر قرار باشد پرسپولیس همسو با آب رفتن تدریجی نفراتش بر حجم رویاهای خود بیفزاید و به این نکته بی‌توجه باشد که رقبایش برخلاف او هم به درجات بالاتری رسیده و هم با جذب انواع نفرات‌ تازه بر نیروی انسانی خود افزوده‌اند، آیا کار عاقلانه‌ای کرده است یا خیر و آیا حقایق را گم نکرده و انبوه رویاهای شیرینش، ناپخته نیست؟

دلایل صبر برانکو
حمیدرضا گرشاسبی تصریح کرده است که یکی از دلایل اصلی برانکو ایوانکوویچ برای صبر و تاخیر در انعقاد قرارداد تازه‌اش حل نشدن مشکل خریدهای تازه توسط تیمش بوده است.
اگر احمد نوراللهی را که در اواخر فصل گذشته از نو جذب سرخ‌ها شد نادیده بگیریم، تنها مهره تازه استخدام شده آنها که می‌توانند بلافاصله از وی بهره گیرند، امید عالیشاه بازیکن سابق‌شان است که ایام خدمت سربازی‌اش در تراکتورسازی به پایان رسیده است. اینکه عالیشاه تا چه حد می‌تواند جورکش رفته‌ها باشد و پرسپولیس برای قهرمانی تا چه حد نیازمند قطعی شدن استمرار حضور وحید امیری و پایان مصدومیت طولانی محسن ربیع‌خواه است، نکاتی است که بدون پاسخی سریع در ذهن‌ها رژه می‌رود اما از حالا مشخص است که رویای چهار جامی شدن قرمزها در فصل هجدهم آرزوپروری صرف تیمی است که در صلاحیت کادر فنی آن شکی وجود ندارد اما در داشتن طراوت لازم و البته پرسنل کافی تردیدهای محسوس را می‌توان حس کرد. این رویایی است که اگر ناپخته و غیرقابل دستیابی هم نباشد. بیش از حد بر پایه خوشبینی صرف بنا نهاده شده است.

منبع: ایران ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین مشاهده کنید

ورزشکار 3